Jak urządzić kawalerkę lub małe mieszkanie? 12 praktycznych porad (cz. 1)

Dodano: 18 lutego 2019 r.

Jak urządzić kawalerkę, żeby niczego nie zabrakło, ale też jej nie zagracić?

Kawalerka nie jest najłatwiejszym wnętrzem do urządzenia. Jest mała, często niewymiarowa, a pokój często połączony jest z aneksem kuchennym. Jednak ma jedną olbrzymią zaletę – łatwo w niej o przytulny charakter. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, żeby w małym mieszkaniu stworzyć własną strefę komfortu, w której niczego nie brakuje. Zapraszamy na pierwszą część artykułu o kawalerkach.

1. Plan

Zaczynając urządzanie małego wnętrza, musimy ustalić jasny plan działania. Należy pamiętać, aby robić wszystko po kolei. Inaczej wprowadzimy zamęt, a od tego dzieli nas już krok od niepotrzebnego zakupu. Nie spiesz się! Lepiej urządzać mieszkanie nawet cały rok, ale zrobić to z głową. Często nam się coś spodoba na blogach wnętrzarskich, ale może niekoniecznie mamy miejsce na to w swoim metrażu. W internecie dostępne są strony online do projektowania wnętrz. Może warto na spokojnie usiąść i spojrzeć trzeźwym okiem na to, co nam jest przede wszystkim niezbędne. Fotel, owszem jest wygodny i każdy o nim marzy, ale może on zabrać miejsce komody.

2. Minimalizm

Całkowicie zrezygnuj z niepotrzebnych rzeczy. Gadżety i dekoracje owszem są fajne, ale są modne tylko jakiś czas, potem lądują na strychu. Tylko co, jeśli się go nie ma? Aby nie utonąć w kartonach i zyskać miejsce w szafach na naprawdę potrzebne rzeczy zrezygnujmy z niepotrzebnych rzeczy. O wiele łatwiej sprząta się uporządkowaną przestrzeń i zaoszczędzimy pieniądze przy przemyślanych zakupach.

[fts_pinterest type=single_board_pins pinterest_name=mateuszmisza board_id=kawalerka-minimalizm pins_count=3]

3. Dwa pomieszczenia w jednym

Kawalerki mają różne układy. Czasem są to dwa pokoje, a czasem tylko jeden. Jednopokojowa kawalerka może być uciążliwa, jeśli nie mamy jasno oddzielonej sypialni od pokoju. Problem pojawia się wtedy, kiedy przyjeżdżają do nas goście albo chcemy po prostu “schować” sypialnie w ciągu dnia. Nie zawsze jest czas na posprzątanie łózka, a w każdej chwili mogą nas odwiedzić znajomi. Wyjściem z sytuacji jest składana sofa, ale i ona bywa problematyczna każdego wieczora. Możemy zainwestować w ściankę działową, która nie wymaga materiałów budowlanych. Wystarczy kawałek tkaniny, aby zrobić coś w rodzaju zasłony lub regał, który będzie dodatkowym miejscem na przechowywanie.

4. Sofa? Na środek!

Oczywiście wszystko zależy od układu mieszkania. Jeśli masz większe pomieszczenie, możesz zaszaleć. Ustawienie sofy w centralnym punkcie daje dodatkowe zakamarki, w którym można postawić mały stolik lub szafkę i nie będzie zawadzała. Sofa może również stać się ścianką działową między sypialnią a salonem, o której pisaliśmy wcześniej. Szczególnie polecamy to rozwiązania dla prostokątnego układu.

[fts_pinterest type=single_board_pins pinterest_name=mateuszmisza board_id=kawalerka-sofa pins_count=4]

5. Miejsce do siedzenia

To świetny sposób na przemycenie kolejnych miejsc do przechowywania. Pufa, ławka… na cokolwiek się zdecydujesz, postaraj się wybrać taki model, który albo ma już wbudowany schowek, albo pod który można wsunąć jakąś skrzynię lub kosz.

6. Łóżko, czyli dodatkowy schowek

Kiedy staniecie przed wyborem łóżka, niekwestionowanym kryterium wyboru jest wygoda. Zachęcamy jednak do zakupu łóżka ze skrzynią na przechowywanie. Nawet jeśli nie zamierzacie chować pościeli każdego poranka, skrzynie mogą pełnić funkcję strychu na rzeczy sezonowe takie jak ozdoby choinkowe, buty zimowe czy kurtki.

Zobaczcie przykładowe aranżacje małych pomieszczeń.

[fts_pinterest type=single_board_pins pinterest_name=mateuszmisza board_id=kawalerka-cz-1 pins_count=6]