Rośliny do salonu. 8 propozycji, które odmienią Wasze wnętrze

lip 3, 2024

Okazuje się, że wybór roślin do mieszkania nie jest łatwym zadaniem. Podczas wszechogarniającego trendu roślin doniczkowych w sklepach ogrodniczych mamy dużą gamę gatunków roślin. Sukulenty, palmy, paprotki, każdy znajdzie coś dla siebie. My szczególnie upodobaliśmy sobie niektóre gatunki. Zobaczcie nasz subiektywny wybór.

Salon

Ze względu na dobre nasłonecznienie tego pomieszczenia doskonale sprawdzą się w nim palmy. Spokojnie, te rośliny w domowych warunkach osiągają wysokość maksymalnie trzech metrów. Każdy salon bez problemu pomieści w swoich kątach wybrany gatunek. Są niezwykle wyrozumiałe, ponieważ nie wymagają codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Jedyne czego potrzebują to dobre światło, woda raz w tygodniu i sporadyczne zraszanie. Rośliny zielonolistne je uwielbiają.

Palma kokosowa

Idealna dla zapominalskich. Uwielbia słońce i nie wymaga częstego podlewania. Lepiej wpływa na nią zraszanie. Uprawiana jako roślina doniczkowa osiąga wysokość maksymalnie 3 metrów. Zatem nie musimy się bać, że w którymś momencie jej gabaryty przerosną nasze możliwości mieszkaniowe. W zamkniętej uprawie nie wydaje również owoców. Jednak jej rozłożystość może zająć sporą powierzchnię. Jej liście sięgają 60 cm. Najlepiej stawiać ją koło okna, ale nie w miejscu przepełnionym słońcem, ponieważ liście będą narażone na przepalenie. Jeśli jest to dla Was za duży format, niżej proponujemy coś do mieszkania.

Palma daktylowa

Podobnie jak w przypadku palmy kokosowej należy zarezerwować dla niej więcej miejsca w dobrze nasłonecznionym salonie. Zbyt zacienione miejsce powoduje, że liście stają się wiotkie. Ma specyficzne preferencje nawadniania. Najlepiej podlewać ją obficie, ale rzadko. Zbyt częste podlewanie może z kolei zabić roślinę. Palmy uwielbiają zraszanie zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy są narażone na przesuszenie.

Pilea peperomiowata

Podobnie jak palmy, jest rośliną tropikalną i uwielbia wilgotne warunki. Jasne, średnio nasłonecznione miejsce jest dla niej idealne. System nawadniania jest łatwy, ale wymaga dużo uwagi. Należy dać czas ziemi wyschnąć, następnie podlewać obficie. Nie szczędźmy jej również zraszania.

Yukka

Jeśli obawiacie się o palmy w swoim nasłonecznionym, od wschodu do zachodu salonie, to Yukka jest stworzona dla Was. Jedyne czego potrzebuje to naprawdę dużo słońca. Wodę należy uzupełniać okazyjnie i polecamy posadzić ją w dużej doniczce. Rozrastające się liście mogą ją po prostu przeważyć i przysporzyć problemu z utrzymaniem równowagi.

Nefrolepis, czyli paprotka

To roślina, która stroi Polskie mieszkania od pokoleń i nigdy się nie znudzi. Uwielbiają one wilgotne i jasne, ale nie palące słońcem, warunki. Występują w warunkach leśnych i dobrze by było, aby w naszym otoczeniu stworzyć im klimat podobny do naturalnego. W pomieszczeniu o niskiej wilgotności należy pomyśleć o nawilżaczu powietrza, który pomoże nie tylko roślinie, ale i domownikom. Na liście paproci dobrze wpływa również zraszanie jej letnią wodą.

Monstera

Występuje w aż 37 gatunkach, jednak najpopularniejszy z nich to monstera dziurawa. Ma ona imponujących rozmiarów liście z charakterystycznymi pęknięciami. Ta roślina to prawdziwy hit wnętrzarski ostatnich miesięcy. Jak każda roślina palmowa woli sporadyczne i obfite podlewanie od regularnego nawadniania. Dobrze jest wylać nadmiar wody z podstawki, żeby nie przelać roślinie podłoża. Należy też pamiętać o przecieraniu liści z nadmiaru kurzu. Najlepiej postawić ją w miejscu zacienionym, ponieważ nie przepada ona za nadmiarem słońca.

Figowiec dębolistny

Kolejny okazały gatunek, któremu dobrze będzie w naszym salonie to figowiec zwany często fikusem. W domowym zaciszu, zamiast okazałej palmy, wyrasta na urocze drzewko. Jeśli postaramy się o jasne miejsce i wilgotne podłoże, roślina będzie zdobić nasze wnętrza przez wiele lat. Nie wolno jednak dopuścić do całkowitego wyschnięcia ziemi, ponieważ odbije się to na kondycji drzewka.

Figowiec sprężysty

Dla fanów figowca mamy jeszcze jedną odmianę tego gatunku. Figowiec sprężysty jest dla tych, którzy lubią minimalistyczne, proste rośliny. Zamiast krępych, falistych liści, odmiana ta posiada mięsiste, gładkie i błyszczące liście. W tym przypadku trzeba się liczyć z większą powierzchnią w naszym mieszkaniu. Figowiec sprężysty potrzebuje miejsca na swe rozłożyste łodygi. Uspokajamy, ponieważ drzewko występuje również w wersjach miniaturowych. Pasuje mu zarówno jasna, jak i ciemniejsza przestrzeń. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w ciemniejszym pomieszczeniu będzie rósł wolniej.